سلفی خلبانان ترکیه ای و سعودی موضوع روز رسانه ها

۲ اسفند ۱۳۹۴ 5:02 PM بازدید 707
کد خبر : 143267
سلفی خلبانان ترکیه ای و سعودی در جریان رزمایش مشترک نیروی هوایی ترکیه و عربستان در شهر قونیه، موضوع روز رسانه های این کشور شده است.

سلفی خلبانان ترکیه ای و سعودی موضوع روز رسانه ها

به گزارش ایرنا، این عکس را گویا خلبان جنگنده اف ۱۶ ترکیه به هنگام پرواز مشترک با چند فروند جنگنده اف ۱۵ عربستانی کشیده و متین گورجان کارشناس مسائل نظامی ترکیه این عکس را از طریق تویتر به اشتراک گذاشته است.

ترکیه و عربستان روز دوشنبه رزمایش مشترک پنج روزه ای را در بخش مرکزی خاک ترکیه (استان قونیه) آغاز کرده اند.

ستاد فرماندهی ارتش ترکیه اعلام کرده است، این رزمایش با مشارکت شش فروند جنگنده اف ۱۵ ارتش عربستان و ۱۴ فروند جنگنده اف ۱۶ ارتش ترکیه در منطقه قونیه برگزار می شود.اما آنچه که موجب جلب توجه درباره انتشار این سلفی تبلیغاتی در رسانه های اجتماعی شده، اخبار ضد و نقیضی در خصوص حضور جنگنده های سعودی در پایگاه اینجرلیک بوده است.

این گونه شایعه شده است که، گویا جنگنده های سعودی با هدف مبارزه با گروه تکفیری تروریستی داعش، همزمان با ادعای تشکیل یک نیروی زمینی ۱۵۰ هزار نفری به رهبری سعودی ها برای مداخله در سوریه از طریق خاک ترکیه، به پایگاه اینجرلیک منتقل شده اند.

این درحالی است که به نوشته شماره روز شنبه روزنامه حریت، هنوز به طور رسمی موضوع حضور جنگنده های سعودی در اینجرلیک اعلام نشده و فعلا جنگنده های آمریکا، آلمان، فرانسه و انگلیس در قالب ائتلاف بین المللی ضد داعش در این پایگاه حضور دارند.

به نوشته همین روزنامه، ۲ فروند جنگنده میراژ قطر نیز هم اکنون در اینجرلیک مستقر شده اند.
رسانه های ترکیه روز یکشنبه گذشته از استقرار چند فروند جنگنده عربستان در پایگاه نظامی اینجرلیک در جنوب ترکیه خبر داد ولی مقامات ترکیه مدعی شدند که این جنگنده ها در راستای توافق اخیر ترکیه و عربستان برای استقرار نیروهای عربستان در پایگاه اینجرلیک هنوز وارد ترکیه نشده اند.

با اطلاعیه ستاد ارتش ترکیه مشخص شد که این گروه از جنگنده های عربستان برای رزمایش مشترک وارد ترکیه شده اند.

این در حالی است که پیشتر مولود چاوش اوغلو وزیر خارجه ترکیه اعلام کرده بود: عربستان چند فروند جنگنده به پایگاه هوایی اینجرلیک ترکیه اعزام می کند و در صورت لزوم نیروی نظامی نیز به این پایگاه اعزام خواهد کرد.

مقامات ترکیه از جمله عصمت یلماز وزیر دفاع ترکیه نیز انگیزه اعزام این جنگنده های همکاری با ترکیه در مقابله با گروه تروریستی داعش ذکر کرده اند.

مقام های سعودی و ترکیه طی روزهای اخیر در اظهاراتی هماهنگ تلاش کردند که ناکامی های خود در سوریه و یمن را با به براه انداختن یک جنگ زرگری بپوشانند.

این در حالیست که رهبران احزاب مخالف ترکیه این اقدام را گامی برای کشاندن پای ترکیه به جنگ در سوریه و اقدامی خطرناک و فلاکت بار برای ترکیه ارزیابی کردند.

پایگاه نظامی اینجرلیک در استان آدانا در نزدیکی مرزهای ترکیه با سوریه هم اکنون در اختیار آمریکا قرار دارد.

پربازدیدها