زاینده رود اول اسفند جاری می شود

۲۵ بهمن ۱۳۹۴ 12:42 PM بازدید 975
کد خبر : 142097
فرماندار اصفهان از رها سازی آب زاینده رود بمنظور تداوم کشت پائیزه کشاورزان شرق این خطه از اول اسفند امسال خبر داد.
زاینده رود اول اسفند جاری می شود
 
به گزارش ایرنافضل الله کفیل افزود:این تصمیم شب گذشته در جلسه کمیته پنج نفره آب و کشاورزی شهرستان و با حضور مهرزاد احسانی مدیر حوضه آبریز زاینده رود گرفته شد. 
 
وی با بیان اینکه رهاسازی آب زاینده به مدت 20 روز انجام می شود، افزود: 28 هزار هکتار از اراضی غله حوزه زاینده رود با رهاسازی آب، از طریق شبکه آبیاری سیراب می شود. 
 
فرماندار اصفهان افزود: بمنظور توزیع عادلانه آب در حوزه آبریز زاینده رود مقرر شد بعد از آب گیری کانال های رودشت، کار آبگیری کانال های آب رسانی شبکه آبشار نیز انجام شود.
 
کفیل گفت: با پایان یافتن این دوره از رهاسازی، دوباره در دهه اول فروردین سال آینده با ارزیابی شرایط و وضعیت بارندگی های انجام شده درمورد مرحله پایانی رهاسازی آب تصمیم گیری می شود.
 
فرماندار اصفهان نوسان آب را ازجمله مشکلات کشاورزان پائین دست بیان کرد و از مسئولان آب منطقه ای خواست بمنظور جلوگیری از بروز مشکل برای کشاورزان پیش بینی دقیقی ازحجم آب در سد رودشتین، داشته باشند.
 
در سال جاری دریچه های سد در 15 آبان برای کشت پاییزه باز شد.
 
سال قبل نیز دریچه سد زاینده رود از 15 آبان تا نیمه آذر باز شد و آب در بخش شرقی رودخانه زاینده رود برای کشت پاییزه جریان یافت و از نیمه آذر تا سوم اسفند دوباره خروجی سد کاهش یافت.
 
سوم اسفند پارسال برای دومین بار در سال 93، دریچه های سد زاینده رود برای رهاسازی 65 متر مکعب آب در ثانیه جهت مصارف کشاورزی باز شد و این روند تا 20 اسفند ادامه داشت و در نوروز امسال نیز با وجود کاهش خروجی سد زاینده رود، جریان آب در رودخانه در محدوده شهر اصفهان ادامه یافت. 
 
برای بار سوم نیز دریچه های سد زاینده رود از 17 فروردین امسال با هدف تامین آب مورد نیاز زمین های کشاورزی شرق اصفهان باز شد.
 
استاندار اصفهان پیش از این گفته بود زاینده رود از نیمه آبان امسال باردیگر جاری می شود ولی جریان دائمی آن منوط به بارش های بیشتر و صرفه جویی در مصرف آب است.
 
با وجود خشکسالی، با تدابیر دولت و مدیریت استان اصفهان، در فصل زراعی گذشته 60 درصد زمین های کشاورزی شهرستان اصفهان زیر کشت رفت و بیش از 128 هزارتن گندم در این شهرستان تولید شد. 
منبع : تابناک
پربازدیدها