عدم توجه به بیکاری از مهمترین نقاط ضعف دولت

۱۴ بهمن ۱۳۹۴ 9:34 PM بازدید 775
کد خبر : 140880
رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با ابراز تاسف از بیکاری موجود در کشور به ویژه مشکل اشتغال قشر تحصیلکرده جامعه، گفت: معضل بیکاری یکی از مهم‌ترین مشکلات دولت یازدهم است که دوای درد آن به ویژه مشکل رکود فعلی وعده‌ نیست.
 
حجت‌الاسلام احمد سالک کاشانی نماینده مردم اصفهان و رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، با اشاره به مشکل اشتغال و رکود در کشور، اظهار داشت: معضل بیکاری در سطح کشور یکی از مهم‌ترین مشکلات دولت یازدهم است و این مسئله باید به نحو مطلوب حل شود.
وی افزود: قول‌هایی که پس از برجام رئیس‌جمهور برای رفع بیکاری داد تنها در درازمدت محقق می‌شود و در کوتاه مدت قول‌های داده شده جهت گشایش مشکلات اقتصادی پاسخگو نیست.
 
رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی همچنین خاطرنشان کرد: دولتمردان گفتند پس از موافقت‌هایی که در ایتالیا و فرانسه داشتیم اشتغال میلیون‌ها نفر حل می شود ولی این‌ها همه وعده‌هایی است که در طول هشت سال آینده باید دید محقق می‌شوند یا خیر.
سالک در ادامه تأکید کرد: دوای درد وضعیت فعلی برای برون رفت از معضل بیکاری چنین وعده‌هایی نیست.
نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مشکلات حوزه انتخابیه خود تصریح کرد: چند مسئله اساسی و مشکل بزرگ در استان اصفهان وجود دارد. از 8 هزار و 500 واحد صنعتی موجود در اصفهان نصف آن تعطیل است و نصف دیگر آنها  30 درصد زیر ظرفیت اسمی فعال است.
سالک ادامه داد: این در حالی است که کارخانجات 7 هزار کارگر را بیرون کردند که یکی از دلایل آن کمبود مواد اولیه و گرانی آنها است. همچنین واردات محصولات به کشور موجب بیکاری کارگران کارخانه‌ها شده است. وضعیت بانک‌های اصفهان نیز یکی دیگر از عواملی است که موجب بیکاری کارکنان کارخانجات شده است و کارخانه‌ها را با معضلات جدی مواجه کرده است.
وی به دیگر ریشه‌های بیکاری در استان حوزه انتخابیه خود اشاره کرد و گفت:‌ یکی دیگر از این دلایل عدم مدارای مسئولان اداره مالیات با مراکز و واحدهای صنعتی، وجود بخشنامه‌های متناقض از وزارتخانه‌های ذیربط و عدم توجه به اجراییی به تحقق اجرای اقتصاد مقاومتی است که در افزایش معضل بیکاری و گسترش آن موثر بوده است.
 
نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: اگر می‌خواهیم از نفت جدا شویم و وابسته به نفت نباشیم باید اقتصاد مقاومتی در مملکت اجرایی شود. با کمال تأسف مشاهده می‌کنیم که این مسئله تحقق پیدا نکرده است.
سالک ضعف مدیریتی در مسائل صنعتی، اقتصادی و دیگر عرصه‌ها را از دیگر مشکلات موجود اقتصادی در کشور عنوان کرد.
وی همچنین تأکید کرد: مجموعه مسائل مذکور دست به دست هم داده‌اند تا رشد بیکاری آن هم در سطح قشر تحصیلکرده جامعه را بالا ببرد.
قطع ارتباط زنجیره‌ای بین دانشگاه‌، جامعه و صنعت دیگر مواردی است که مشکل بیکاری را گسترش داده است یعنی رشته‌هایی در سطح دانشگاه‌ها تأسیس می‌شوند که میدان استفاده و بازار مصرف ندارد. وزارتخانه‌های مربوطه باید رشته‌هایی را برای دانشگاه ها اختصاص دهند که دانشجویان پس از پایان تحصیلات خود امنیت شغلی داشته باشند که این زنجیره از هم جدا است.
 
رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود گفت که امیدواریم برای برون رفت از مدیریت رکود نیابتی دولت در سه مقطع کوتاه مدت،‌ میان مدت و طولانی مدت برای حل این مسئله کار کند والا بیکاری آسیبی است که مانع ازدواج، تولید مثل، مسکن،‌ شغل و مشکلاتی از این قبیل می‌شود که در نهایت فساد را در جامعه اضافه می‌کند.
سالک در خاتمه مطرح کرد: آقایان به بیکاری باید به عنوان آسیب جدی توجه کنند، البته اعلام کردند که در بودجه سال 95 برای مقابله با آسیب‌ها بودجه‌ای در نظر گرفته شده که امیدواریم این مسئله حقیقت داشته و محقق شود.
پربازدیدها