کلاهبرداری برای اقامت در کانادا

۱۲ بهمن ۱۳۹۴ 8:54 AM بازدید 333
کد خبر : 140795
اعضای یک باند کلاهبرداری از متقاضیان اقامت در کشور کانادا، دستگیر شدند. در پی مراجعه زن جوانی به دادگستری استان البرز و اعلام شکایتی مبنی بر اینکه متقاضی اقامت در کشور کانادا بوده اما از سوی فردی به نام (ح - ر) مورد کلاهبرداری قرار گرفته است

روزنامه شرق: اعضای یک باند کلاهبرداری از متقاضیان اقامت در کشور کانادا، دستگیر شدند. در پی مراجعه زن جوانی به دادگستری استان البرز و اعلام شکایتی مبنی بر اینکه متقاضی اقامت در کشور کانادا بوده اما از سوی فردی به نام (ح - ر) مورد کلاهبرداری قرار گرفته است، با توجه به اهمیت موضوع از آن جهت که ممکن بود جوانان دیگری نیز با رؤیای به دست‌آوردن شغل پردرآمد و اقامت در خارج از کشور، در دام این فرد کلاهبردار گرفتار شوند، بلافاصله پیگری موضوع به صورت ویژه در اختیار پلیس آگاهی استان البرز قرار گرفت.
 مأموران ویژه اداره مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی به محض وصول پرونده، اقدامات اطلاعاتی و پلیسی خود را درباره شناسایی عامل کلاهبرداری از متقاضیان اقامت در خارج از کشور آغاز کردند.
 براساس اظهارات شاکی، ظاهرا متهم با دریافت مدارک متقاضیان، به تهیه سوابق بیمه تأمین اجتماعی جعلی برای تسهیل خروج افراد و اقامت آنها در خارج از کشور اقدام می‌کرد اما معلوم نبود متهم به‌تنهایی این کلاهبرداری را انجام داده یا همدستانی دارد. 
 پس از چندین روز اقدامات اطلاعاتی مأموران و استعلام از سوابق متهم، مشخص شد «ح- ر» به همراه فرد دیگری که خود را نخبه فرهنگی دارای مدرک «پی‌اچ‌دی» معرفی کرده، با تأسیس یک مؤسسه صوری مشاوره تحصیلی به صورت پنهانی بدون اعلام آخرین تغییرات ثبت شرکت‌ها، یک دفتر کار پنهانی در مهرشهر کرج دایر و از افراد متقاضی اقامت در خارج از کشور با وعده مهیاکردن شرایط اقامت آنها در کشور کانادا، مبلغی حدود ٤٥ میلیون ریال وجه نقد دریافت کرده‌اند. 
 در تحقیقات تکمیلی مأموران مشخص شد متهم ردیف دوم، چهار سال پیش از کشور خارج شده و اداره مؤسسه را به همدستش واگذر کرده و شرایط تأیید مدرک متقاضیان را در خارج از کشور خود بر عهده گرفته است و متهم (ح- ر) نیز به بهانه‌های مختلف ازجمله تهیه سوابق کار، بیمه و ترجمه مدارک، مبالغ زیادی از هر کدام از متقاضیان دریافت کرده است.
  سردار «کامرانی‌صالح»، فرمانده انتظامی استان البرز، دراین‌باره خاطرنشان کرد: با پیگیری‌ها و تحقیقات شبانه‌روزی مأموران پلیس آگاهی و مکاتباتی که دراین‌باره صورت گرفت، متهمان شناسایی و در دو عملیات پلیسی جداگانه، متهم ردیف اول دستگیر و با راهنمایی وی، همدستش نیز که به‌تازگی به کشور بازگشته بود، بازداشت و هر دو به پلیس آگاهی منتقل شدند.
  سردار کامرانی‌صالح بیان کرد: متهمان در بازجویی‌های پلیسی ضمن اعتراف به جرم خود مبنی بر کلاهبرداری از ٢٥ نفر از شهروندان متقاضی اقامت در کشور کانادا درباره شیوه و شگرد اغفال متقاضیان اقرار کردند از آنجایی که یکی از مدارک لازم برای گرفتن اقامت در کشور کانادا، داشتن تخصص و مهارت است و کشور متبوع به افراد فاقد تخصص اقامت نمی‌دهد، با دریافت مدارک شناسایی افراد متقاضی و سپس تهیه مدرک بیمه جعلی و ترجمه آنها، اقدام به کلاهبرداری از افراد می‌کردند.
  فرمانده انتظامی استان البرز گفت: با دستگیری اعضای این باند کلاهبرداری، با توجه به اینکه صرف‌نظر از ضرر مادی و روحی و روانی و اتلاف عمر مال‌باختگان، اقدامات جاعلانه متهمان از بعد معنوی، ضررهای جبران‌ناپذیری را در سطح بین‌المللی بر تخصص و تجربه تکنیسین‌های ما وارد می‌کرد، دستاورد بسیار مهمی در پیشگیری از تخریب فعالیت‌های علمی کشورمان است. بنا بر این گزارش، متهمان درحال‌حاضر در بازداشت به‌سر می‌برند و تحقیقات از آنها ادامه دارد.

پربازدیدها