تایید رسمی رشد معاملات مسکن

۷ بهمن ۱۳۹۴ 10:06 AM بازدید 855
کد خبر : 140674
تازه‌ترین آمارها از وضعیت معاملات مسکن شهر تهران حاکی است، در دی ماه 94، همزمان با تثبیت قیمت‌ها، حجم معاملات خرید و فروش آپارتمان‌های مسکونی حدود 30 درصد افزایش یافت.

بانک مرکزی اعلام کرد: طی یک ماه گذشته، تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به 16هزار و 318 واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب به میزان 1/ 29 و 5/ 8 درصد افزایش نشان می دهد.این در حالی است که در دی ماه همزمان با افزایش حجم معاملات مسکن، ثبات قیمت ها مطابق با چند ماه اخیر ادامه پیدا کرده است طوری‌که به اذعان بانک مرکزی، در این ماه متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع واحد مسکونی در شهر تهران معادل 3 میلیون و 800 هزار تومان بوده است.

به گزارش دنیای اقتصاد ، البته این تثبیت قیمت در مقایسه با ماه‌های اخیر همراه با ریزنوسان‌های کاهشی بوده است که قیمت مسکن در دی ماه را در مقایسه با ماه قبل با 9/ 1 درصد کاهش همراه کرده است؛ هر چند این نوسانات جزئی در حدی نیست که بتوان آن را به معنای کاهش واقعی قیمت طی یک ماه گذشته تلقی کرد. در جمع‌بندی گزارش بانک مرکزی از وضعیت معاملات مسکن شهر تهران طی دی ماه 94 آمده است: افزایش حدود 30 درصدی حجم معاملات نشان‌دهنده استقبال خریداران در شرایط ثبات قیمتی بازار مسکن از حضور در بنگاه و به فعل‌رساندن بخشی از تقاضای بالقوه خرید مسکن از سوی آنان است.

همچنین بهبود محسوس حجم معاملات در این ماه نسبت به آذرماه 94، همزمان با تثبیت قیمت‌ها نشان‌دهنده آغاز شرایط رونق غیر تورمی در بازار مسکن شهر تهران است. این گزارش می‌افزاید: انتظار می رود این وضعیت که با بهبود شرایط اقتصاد کلان و نیز اقدامات مناسب اتخاذ شده از سوی نظام بانکی در کمک به تسهیل اعتباری بخش مسکن همراه شده است، در ماه‌های آتی هم تداوم داشته باشد. بانک مرکزی در شرایطی از اسفند ماه 93 به صورت ماهانه گزارش تحولات بازار مسکن شهر تهران را منتشر می‌کند که هم‌اکنون اختلاف آماری که طی ماه‌های گذشته میان آمارهای این بانک و آمار دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه ‌وشهرسازی در خصوص حجم معاملات مسکن وجود داشت، در گزارش دی ماه این دو مرجع رسمی دیده نمی‌شود. با این حال بانک مرکزی قیمت متوسط هر مترمربع آپارتمان در شهر تهران را 3 میلیون و800 هزار تومان اعلام کرده اما چند روز پیش دفتر اقتصاد مسکن متوسط قیمت هر مترمربع مسکن را در دی ماه 4 میلیون تومان اعلام کرده بود.

پربازدیدها