اسامی 9 بانک رفع تحریم شده از سوئیفت

۳۰ دی ۱۳۹۴ 4:39 PM بازدید 76
کد خبر : 140458
بانک مرکزی اسامی 9 بانک رفع تحریم شده را اعلام کرد؛ بر این اساس بانک های مرکزی، تجارت، رفاه کارگران، توسعه صادرات، سپه، پست بانک، صنعت ومعدن، ملت و ملی در فهرست رفع تحریم سوئیفت قرار گرفته اند.

خبرگزاری ایرنا: بانک مرکزی اسامی 9 بانک رفع تحریم شده را اعلام کرد؛ بر این اساس بانک های مرکزی، تجارت، رفاه کارگران، توسعه صادرات، سپه، پست بانک، صنعت ومعدن، ملت و ملی در فهرست رفع تحریم سوئیفت قرار گرفته اند.

بر اساس مذاکرات انجام شده بانک مرکزی و سوئیفت، این 9 بانک از این پس می توانند بازپرداخت و رفع مسدودی بستانکاران بانک ها از طریق سوئیفت انجام دهند.

همچنین اتصال گروهی و سریع بانک های لغو عضویت شده از سوئیفت، اتصال بدون تبعیض برای بانک ها ایرانی، شعب و نمایندگی های آنها در داخل و خارج از کشور، اعلام رسمی لغو تحریم ها توسط سوئیفت و ورود بانک های ایرانی به سیستم پیام مالی بین المللی نیز امکانپذیر شده است.

طرح عضویت ایران در شبکه سوئیفت، در سال 1364 توسط کارشناسان بانک مرکزی ایران ارائه شد اما با توجه به شرایط جنگی ایران، این طرح به فرجام نرسید تا اینکه در سال 1369، بانک مرکزی، این موضوع را در دستور کار خود قرار داد و پس از آماده سازی سیستم بانکی ایران در این خصوص، تقاضای خود مبنی برعضویت خود را در اواخر 1370 ارائه داد. در آذر 1371، درخواست ایران پذیرفته شد و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، به همراه بانک های صادرات، ملی، تجارت، ملت و سپه به عضویت این شبکه درآمدند.

با اوج گرفتن بهانه سازی غرب درباره برنامه هسته ای ایران، شبکه سوئیفت ایران از شنبه 27 اسفند 1390 در راستای تحریم های اروپایی قطع شد.

با دستیابی به توافق برجام و اجرایی شدن آن بین ایران و کشورهای گروه 1+5 (چین، فرانسه، آلمان، روسیه، انگلیس و آمریکا)، تحریم سوئیفت ایران سرانجام 27 دی ماه امسال برداشته شد.

پربازدیدها