کانادا آماده از سرگیری روابط با ایران

۲۹ دی ۱۳۹۴ 9:18 AM بازدید 345
کد خبر : 140423
دولت کانادا روز دوشنبه از تمایل این کشور برای از سرگیری روابط دیپلماتیک با ایران خبر داد.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از خبرگزاری فرانسه ، پس از چهار سال قطع روابط دیپلماتیک میان تهران و اوتاوا، جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا ابراز امیدواری کرد روابط دو کشور بار دیگر برقرار شود.
 
ترودو از گزارش روز شنبه آژانس بین المللی انرژی اتمی، مبنی بر اجرای تعهدات تهران در زمینه برنامه هسته ای اش، استقبال کرد.
 
وی پس از شرکت در نشست هیئت وزرا، گزارش آژانس را امری مثبت ارزیابی کرده و گفت: «انتظار دارم روابط (دیپلماتیک) میان ایران و کانادا برقرار شود».
 
نخست وزیر کانادا در ادامه اظهار داشت: «به طور قطع، ظرف هفته های آتی، در این مورد به بحث بیشتر در هیئت وزیران خواهیم پرداخت».
 
این در حالی است که دولت محافظه‌کار پیشین کانادا، ماه سپتامبر 2012، با این استدلال که ایران بزرگ ترین تهدید برای صلح و امنیت جهانی به شمار می آید، سفارت خود را در تهران تعطیل کرد.
 
سال 2013، اوتاوا تحریم اقتصادی نسبتا کاملی علیه ایران وضع کرده و 78 تن از مسئولان و 508 نهاد این کشور را به فهرست سیاه خود افزود. سرمنشاء سخت گیری ها در خصوص ایران استفن هارپر، نخست وزیر پیشین کانادا بود که یکی از متحدان بی قید و شرط اسرائیل به شمار می رفت.

 

پربازدیدها